Katar – co o nim wiesz?

Nieżyt nosa, potocznie nazywany katarem, powoduje zapalenie błon śluzowych, które wyścielają wnętrze nosa oraz zatok czołowych. Dodatkowo pobudzone do działania zostają gruczoły wydzielające śluz.

Za problemy z cieknącym nosem odpowiadają najczęściej wirusy. Przed zakażeniem trudno się uchronić, ponieważ nieżyt nosa może powodować ponad 230 typów wirusów oraz niektóre bakterie. Tak szerokie spektrum czynników powodujących katar sprawia, że organizmowi trudno uodpornić się i przeciwdziałać nieżytowi. Z tego właśnie powodu katar możemy mieć nawet kilka razy w roku.

Z katarem borykają się również alergicy. Katar alergiczny charakteryzuje cykliczność występowania. Jego pojawienie skorelowane jest z obecnością alergenu uczulającego w otoczeniu.

Rodzaje kataru

Katar sienny

Katar sienny to reakcja organizmu na spotkanie z alergenem. Z tego powodu katar sienny pojawia się sezonowo. Do objawów towarzyszących zalicza się ogólne osłabienie organizmu.

Najbardziej charakterystycznym objawem kataru siennego jest pojawienie się wodnistej wydzieliny z nosa, która utrudnia oddychanie. U chorych obserwuje się również zaczerwienienie spojówek, senność oraz ogólne osłabienie. U niektórych mogą wystąpić również bóle w klatce piersiowej oraz bóle głowy.

Katar sienny nie powinien być lekceważony. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do rozwinięcia się astmy oskrzelowej. Z tego powodu, osoby borykające się z katarem siennym powinny skontaktować się z lekarzem i nie poprzestawać na tradycyjnych metodach radzenia sobie z katarem. Zażywanie leków zmniejszy objawy i poprawi komfort życia, co jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że okres nasilenia pyleń roślin trwa w naszym klimacie od kwietnia do września.

Katar alergiczny

Objawy, które powinny zaniepokoić, to pojawianie się kataru w okresie nasilenia pylenia roślin (uczulenia na pyłki), po kontakcie z sierścią lub naskórkiem zwierząt lub kurzem. Katar alergiczny może być zarówno chorobą przewlekłą, jak i sezonową. Jego postać zależna jest od rodzaju alergii na jaką cierpimy. Nasilenie objawów w okresie pylenia roślin sugeruje alergie na pyłki. W Polsce pylenie trwa w okresie od lutego do października, ze szczególnymi nasileniami od kwietnia do końca września.

Do objawów alergicznego kataru zaliczamy również łzawienie i zaczerwienienie oczu, suchość i drapanie w gardle, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, które mogą przeszkadzać w pracy lub nauce, czy ogólnie osłabienie organizmu.

Leczenie kataru alergicznego nie należy do najprostszych. Przede wszystkim chory powinien unikać kontaktów z alergenem. Pomocne jest również podawanie leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów. Takie leczenie wymaga konsultacji z lekarzem.

Katar bakteryjny

Bakterie, oprócz wirusów i alergii, należą do najpopularniejszych przyczyn kataru. Pośród przyczyn kataru dominują infekcje wirusowe, które niewłaściwie leczone mogą prowadzić do cięższej w przebiegu infekcji bakteryjnej. Jak odróżnić katar spowodowany przez wirusy od bakteryjnego?

Objawy kataru bakteryjnego różnią się od tego spowodowanego przez wirusy. Przede wszystkim katar spowodowany infekcją  bakteryjną ma o wiele cięższy przebieg. W przypadku infekcji bakteryjnej wydzielina z nosa ma również inny charakter. Wirusy powodują katar o charakterze wodnistym, natomiast bakterie powodują pojawienie się śluzowo-ropnej wydzieliny.

To właśnie bakterie powodują zmianę koloru wydzieliny oraz jej zagęszczanie. Składnikiem wydzieliny jest również ropa, co powoduje, że katar ma także charakterystyczny, przykry zapach.

Aby przeciwdziałać pojawieniu się kataru bakteryjnego musimy pamiętać, że nawet przy lekkim katarze nie powinniśmy zaniedbywać leczenia. Pomaga również odpowiednia, bogata w witaminy dieta i ubranie dostosowane do pogody.

Katar zatokowy

Katar zatokowy powodowany jest przez przewlekłe zapalenie zatok. Zapalenie zatok może być wynikiem wcześniejszych infekcji górnych dróg oddechowych, ale również wad anatomicznych.

Katar spowodowany problemami zatokowymi ma kolor zielonkawy lub żółty. Katar zatokowy ma charakter ropnej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Do objawów towarzyszących zalicza się uporczywe bóle głowy. Charakterystycznym objawem jest również uczucie nacisku w okolicy zatok, szczególnie odczuwalne przy pochylaniu.

Leczenie kataru zatokowego polega na wyeliminowaniu przyczyny, czyli usunięcia stanu zapalnego zatok. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki. W ciężkich stanach zapalnych stosuje się terapię antybiotykową. Nieleczone zapalenie zatok może być groźne. W skrajnych przypadkach prowadzi nawet do zapalenia opon mózgowych. Jak więc widać zaniedbanie leczenia może mieć bardzo negatywne konsekwencje.